A demokrácia leépítése Közép-Kelet-Európában. A társadalmi elfogadás és az ellenállás formái
Az MSZT idei vándorgyűlésének fő témája annak megvitatása, hogy milyen okai és hatásai vannak a demokratikus intézmények lebontására irányuló törekvéseknek Közép- és Kelet-Európa országaiban. Az elmúlt időszakban a régió több országában tapasztalható demokratikus visszaesés nem csupán politikai változásokat jelentett, hanem együtt járt a társadalmi struktúrák, közösségi viszonyok és az állampolgári részvétel formáinak átalakulásával is. A konferencia célja, hogy feltárja, mi a viszony az egyenlőtlenségek növekedése, a politikai polarizáció és a populizmus erősödése, illetve az autoriter tendenciák között. Milyen mértékben áll fenn ok-okozati viszony a strukturális átalakulások és az intézményi változások között? Vagy éppenséggel a politikai változások vezetnek a társadalmi viszonyok, a civil társadalom, a közösségek átalakulásához?
Ennek során kiemelt figyelmet szentelünk
- a társadalmi egyenlőlenségek szerepének
- a politikai törésvonalak, illetve politikai polarizáció mögött álló értékek, ügyek vizsgálatának
- a társadalmi kirekesztés folyamatainak
- bizonytalanság és elszigetelődés következményeinek
- a nemekkel kapcsolatos kérdések politikai instrumentalizálásának
- a kultúra és az akadémiai szabadság helyzetének
- a fenti folyamatok gazdasági okainak és következményeinek feltárására.
- A konferencia magyar és angol nyelven kerül megrendezésre. Kifejezett célunk a kelet-közép-európai társadalomtudósok széleskörű bevonása. A panelterveket a felhívás témájában, a szekcióterveket szintén a felhívás témájában, valamint azon túl is várjuk.
A konferencia nyitó előadását Kaja Gadowska, az Európai Szociológiai Társaság elnöke, a krakkói Jagelló Egyetem docense tartja.
A konferencia másik kiemelt előadását Takács Judit, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatóprofesszora tartja.
A Szervezők:
A Magyar Szociológiai Társaság és a HUN-REN TK Szociológiai Intézet