Jour Fixe 143 | Dupcsik Csaba: An Unexpected Effect of State Socialism: Changing of the Life Expectancy in Central and Eastern Europe

   2024. november 7. - 2024. november 7.

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont (MTA Kiváló Kutatóhely) 

Szociológiai Intézete 

tisztelettel meghívja 143. Jour Fixe eseményére

 

An Unexpected Effect of State Socialism: Changing of the Life Expectancy in Central and Eastern Europe
 

Előadó: Dupcsik Csaba (HUN-REN TK SZI),

Hozzászólók: Huszár Ákos (HUN-REN TK Szociológiai Intézet); Kollányi Zsófia Katalin (ELTE TÁTK,  ESSRG)

Időpont: 2024. november 7. csütörtök 13:00

Helyszín: Az eseményt hibrid formában tartjuk meg.

Személyesen: Szociológiai Intézet 1097 Budapest Tóth Kálmán utca 4.;  B.1.15 tárgyaló

Online: Zoom link: 

HAMAROSAN

 

Absztrakt

 

A téma kutatásának egyrészt történelmi, másrészt társadalomelméleti és ideológiai jelentősége van. A vizsgált korszak egészében jelentős „piaci igény” mutatkozott a kapitalizmus (illetve, részben átfedő érvrendszerrel, a Nyugat) olyan kritikájára, amely társadalomtudományos érvekre és adatokra is tudott hivatkozni. Ebben a kontextusban értelmezhető a diskurzus, amely (főleg, de nem kizárólag az 1960-as években) azt állította, hogy az államszocialista országok az LE növelése terén jobban teljesítettek, mint a korabeli kapitalista országok. Az ilyen társadalomkritikai megközelítések számára később (1989-1991 után) negatív formában jelentett megerősítést az a tendencia, hogy a kapitalizmus bevezetése (vagy a nyugati dominancia érvényesülése) a posztszocialista országok egy részében valóban a születéskor várható élettartam visszaesésével járt.

Tanulmányomban bemutatom: a szocialista országok általános lemaradása az LE terén valójában már az 1960-as években kezdődött, tehát a kommunizmus posztsztálini korszakának fejleménye. E tézis, tehát a kapitalizmus/szocializmus dimenzió tényleges hatása a LE-re a 12+6 ország adatainak viszonylag egyszerű összehasonlító vizsgálatával demonstrálható. A magyarázat keresésekor egy adott országra, nevezetesen Magyarországra fókuszáltam, amely, mint a tanulmányban rámutatok, egyszerre tekinthető tipikus és atipikus (poszt-)szocialista országnak.

Tanulmányom utolsó részében kitérek a hosszútávú hatásokra is.

 

A kézirat elkérhető a szociologia@tk.hun-ren.hu címen.